TeamNL verovert vierde plek op de medaillespiegel bij WK Para Atletiek in New Delhi

Geplaatst op Dinsdag, 7 oktober 2025
TeamNL verovert vierde plek op de medaillespiegel bij WK Para Atletiek in New Delhi
© Take Zonneveld

Van 27 september tot en met 5 oktober was het Jawaharlal Nehru Stadium het strijdtoneel voor de atleten tijdens de WK Para Atletiek in New Delhi. Dertien TeamNL atleten kwamen in actie en dat leverde in totaal twaalf medailles op en maar liefst een vierde plek op de medaillespiegel.

"Ongekend succesvol WK"

Bondscoach Joep Janssen blikt vol trots terug: "we sluiten deze wereldkampioenschappen af met een fantastische vierde plek in het medailleklassement: een sprong van maar liefst elf plaatsen ten opzichte van de WK in Kobe vorig jaar. Dit jaar stond voor het eerst de universal relay op het programma: een spectaculaire 4x100 meter estafette met atleten uit vier verschillende classificaties. TeamNL stelde hier in een spannende race het goud veilig; een prachtige prestatie op dit uitdagende onderdeel! Vijf van onze atleten kwamen als World Lead naar New Delhi en wisten hun favorietenrol met overtuiging waar te maken, met als kers op de taart het nieuwe wereldrecord van Lara Baars bij het kogelstoten. Daarnaast maakten vijf atleten hun debuut; een veelbelovend teken van de verbreding van onze paralympische ploeg. Ondanks de uitdagende omstandigheden in New Delhi stonden de atleten er en hebben ze laten zien dat ze zich met de wereldtop kunnen meten. Ik ben ontzettend trots op wat we hier hebben neergezet."

Nederland werpland

Na de werpsuccessen bij de WK Atletiek in Tokio zetten de para-atleten eveneens het werpen op de kaart. Lara Baars wordt spectaculair wereldkampioene kogelstoten F40 en verbetert ook nog het wereldrecord met een afstand van 9.77 meter. Ook WK-debutante Cheyenne Bouthoorn stoot met 9.62 meter naar goud bij het kogelstoten F36. Noëlle Roorda wordt wereldkampioen bij het speerwerpen F46 met een afstand van 43.74 meter.  

Successen op de baan

Fleur Jong prolongeert overtuigend haar titel op de 100 meter T64. Met een tijd van 12.29 seconden pakt ze met ruime voorsprong het goud. In dezelfde finale sprint Marlène van Gansewinkel sterk naar het zilver in 12.86 seconden. Ook weet Van Gansewinkel een schitterende wereldtitel op de 200 meter T64 binnen te halen en zet een tijd neer van 26.16 seconden. 

Cheyenne Bouthoorn heeft na het kogelstoten F36 al een wereldtitel op zak, maar bekroont haar succesvolle week met een bronzen medaille op de 200 meter T36. 

 In de 400 meter T62-finale loopt Olivier Hendriks een sterke race en pakt hij de zilveren medaille; opnieuw een podiumplek voor TeamNL.

Jong en De Jong WK-goud bij het verspringen, Hendriks zilver

Joël de Jong toont zich bij het verspringen T63 heer en meester in India. In zijn eerste poging vliegt hij al naar een kampioenschapsrecord van 7.57 meter. Deze afstand overtreft uiteindelijk niemand meer. De paralympisch kampioen van 2024 is nu ook wereldkampioen. 

Met een sprong van 6.81 meter verbetert Fleur Jong bij het verspringen T64 het kampioenschapsrecord en komt slechts vijf centimeter tekort voor haar eigen wereldrecord (6.86 m). Jong kroont zich, net als in 2023 en 2024, opnieuw tot tweevoudig wereldkampioene.

Waar Kiki Hendriks op de 100 meter T64 net naast het podium grijpt, verovert ze met een sprong van 5.43 meter het zilver bij het verspringen T64 en kleurt, samen met Fleur Jong, het podium dubbel oranje. 

Universal relay

In de spectaculaire universal relay – een estafette 4x100 meter met atleten uit verschillende classificaties – kwam Nederland uit met Zara Temmink (T13), Fleur Jong (T62), Stijn van Bergen (T37) en Lito Anker (T54). Na drie sterke wissels lag TeamNL nagenoeg gelijk met Indonesië. In de slotfase trok Anker de winst overtuigend naar zich toe, waardoor Nederland als eerste over de finish komt en het goud veilig stelt.  

De Nederlandse atletiekmedailles op een rij

  1. Goud Noëlle Roorda * speerwerpen F46
  2. Goud  Cheyenne Bouthoorn * kogelstoten F36
  3. Goud Joël de Jong * verspringen T63
  4. Goud Fleur Jong * verspringen T64
  5. Goud  Lara Baars * kogelstoten F40
  6. Goud  Fleur Jong * 100 meter T64
  7. Goud  Marlène van Gansewinkel * 200 meter T64
  8. Goud TeamNL * universal relay 4x100 meter
  9. Zilver  Kiki Hendriks * verspringen T64
  10. Zilver  Marlène van Gansewinkel * 100 meter T64
  11. Zilver Olivier Hendriks * 400 meter T62
  12. Brons Cheyenne Bouthoorn * 200 meter T36